O NAS

ZAJĘCIA CODZIENNE:

Klub Badmintonowy „Harcownik” prowadzi działalność od ponad 20 lat. W aktualnej formule prawnej – Stowarzyszenia Kultury Fizycznej typu non-profit, zarejestrowanego w KRS pod nr. 0000051615 (nr. ident. regon: 017399240) – od r. 2001.
Domeną codziennej działalności Klubu są zajęcia treningowe dla dzieci i młodzieży prowadzone zasadniczo w ramach: grupy zawodników zaawansowanych – tu występuje już indywidualizacja programów treningowych dla części z zawodników, oraz: grupy dzieci początkujących.
Równolegle w części zajęć – w szczególności odbywających się późniejszymi wieczorami – udział biorą rodzice zawodników, dawniejsi, obecnie już starsi zawodnicy, wieloletni przyjaciele i osoby wspierające Klub. Zajęcia treningowe prowadzone we wszystkie dni powszednie tygodnia.
Miejscem prowadzenia zajęć jest od samego początku istnienia Klubu, Szkoła Podstawowa nr. 330, na Natolinie, przy ul. Mandarynki 1. Przez ponad 20 lat utworzył się tam de facto – badmintonowy ośrodek w Dzielnicy Warszawa – Ursynów. Do powstania „Areny Ursynów” oraz następnie też wprowadzenia zajęć kadry Polski na halę UCSiR przy ul. Hawajskiej – ok.8 lat temu, była to jedyna sala sportowa na Ursynowie, gdzie kompleksowo wytyczone były na stałe korty do badmintona. Docenione to zostało także przez władze dzielnicy Ursynów oraz dyrekcję szkoły. Bowiem w 2005 roku podczas generalnego remontu parkietu sali sportowej SP. 330 i zamianie go na trwałą wykładzinę syntetyczną, korty do badmintona zostały wytyczone i następnie wymalowane w jeszcze lepszym układzie przestrzennym i w efekcie – bardziej wyraziściej, niż do było do tej pory. Natomiast wśród sportowych obiektów szkolnych, w praktyce sala ta nadal pozostaje jedyną na Ursynowie ze stałym tj. wymalowanym, kompleksowym zespołem kortów do badmintona. Dlatego też poza Klubem Badmintonowym „Harcownik” korzystają z niej także różne grupy mniej lub bardziej amatorsko grywające stale w badmintona. Wynajem sali tak przez nasz Klub, jak i przez inne grupy jest odpłatny, toteż wymusza to pobieranie przez nas nie całkiem symbolicznych składek, czy opłat. Niewątpliwie koszt wynajmu obiektów sportowych, niezbędnych do prowadzenia zajęć statutowych jest główną, potężną kwotą w budżecie Klubu i w dużym stopniu determinuje możliwości prowadzenia pracy bieżącej.

TURNIEJE ORGANIZOWANE PRZEZ KLUB „HARCOWNIK”:

Klub „Harcownik” jest od ponad 20 lat organizatorem wielu turniejów badmintona w kategoriach wiekowych juniorskich i młodszych, oraz dziecięcych. Przede wszystkim jest to całoroczny cykl turniejów – na ogół pięciu – pod nazwą „Warszawskie Turnieje Otwarte Młodych Adeptów Badmintona”, czyli inaczej „Harcownik Warsaw Open”. Rozgrywane są generalnie w kilku kategoriach wiekowych: U-17/U-15/U-13 i niekiedy też U-11, czy U-19. Są one także częścią oficjalnego kalendarza rozgrywek Polskiego Związku Badmintona. Turnieje danego sezonu tworzą jeden cykl, z własną listą klasyfikacyjną poszczególnych kategorii wiekowych i rodzajów gier. Na turnieju zwieńczającym sezon – turnieju „Masters” – następuje podsumowanie i zamknięcie rankingu, po czym szerokie czołówki każdej kategorii i rodzaju gier mogą zacząć odbierać i wybierać nagrody. Są to sprzęt i odzież sportowa do wyboru o wartości zależnej od miejsca zajętego w klasyfikacji końcowej danej edycji rocznej. Istotne tu jest to, iż osoby, którym przypada udział w nagrodach to nie tylko pierwsze „trójki”, czy „czwórki” w klasyfikacji, ale przynajmniej pierwszych ośmiu, czy dziesięciu z listy końcowej danej kategorii i rodzaju gry. Tak zatem na zakończenie rocznej edycji turniejów „Harcownik Warsaw Open” nagrody może odbierać i ponad 60 zawodników, czyli nieraz i 1/5 – 1/4 uczestniczących. Wartość łączna nagród to ok. 5000,- zł. Jesienią 2015 roku rozpocznie się XXVII edycja roczna tych nieprzerwanie prowadzonych od lat rozgrywek.
(patrz: galeria foto z tych rozgrywek – niebawem)

Niewątpliwie największym turniejem organizowanym przez Klub „Harcownik” jest przeprowadzany już od 11 lat na przełomie listopada i grudnia „Warszawski Otwarty Festiwal Badmintona”. Prowadzony jednocześnie w kilku, na ogół 4 kategoriach wiekowych, ściąga zawodników zasadniczo z niemal wszystkich liczących się środowisk badmintonowych Polski oraz bardzo wielu mniejszych klubów, UKS-ów itp. Już od drugiego „Festiwalu…” w roku 2005, startują w nim ekipy zagraniczne z zawodnikami, którzy nieraz dochodzili do finałów, grając w nich przeciwko zawodnikom kadry Polski. Nigdy nie było mniej, niż 4 reprezentacje zagraniczne (a wśród nich nieraz były i po 3 niezależne ekipy klubowo-regionalne, jak to niemal zawsze jest u Ukraińców, czy Białorusinów).
W ponad połowie z „Festiwali…” brali udział reprezentanci Danii, czyli kraju, który od dziesięcioleci jest pierwszym w badmintonie europejskim, a w badmintonie światowym zawsze należy do pierwszej czwórki. Ich starty na naszych turniejach – brali także udział w turniejach innych, jak nasze „zwykłe” turnieje cyklu ” Harcownik Warsaw Open” – ostatnio w marcu roku 2015, są przede wszystkim efektem naszej kilkunastoletniej współpracy prowadzonej z Duńczykami i ich badmintonową centralą, oraz też niezależnie, lokalnym środowiskiem. A co znaczy wyciągnięcie młodych Duńczyków o wysokim poziomie gry – nie oficjalną kadrę, na turniej – nie oficjalne rozgrywki z kalendarza Europejskiej lub Światowej Federacji Badmintona – rozgrywany poza Danią, to wiedzą wszyscy organizatorzy podobnych, międzynarodowych badmintonowych imprez w całej Europie. W każdym razie, delikatnie mówiąc: łatwo nie jest, bo z różnych przyczyn młodzi duńscy badmintoniści niekoniecznie gustują w powszechniejszych startach gdzie indziej, niż w Danii.
Do roku 2014 w naszych „Warszawskich Otwartych Festiwalach Badmintona” udział brali zawodnicy z następujących krajów: poza wzmiankowanymi już wyżej Danią, Ukrainą i Białorusią, Czechy, Słowacja, Austria, Chorwacja, Włochy, Litwa, Łotwa, Estonia, Rosja. Przeważająca większość z nich wielokrotnie, a w niemal połowie z tych reprezentacji, tworzyło je po kilka reprezentacji klubowych lub regionalnych. Dla przykład z Ukrainy w r. 2014 grali zawodnicy ze Lwowa, Winnicy, Dniepropietrowska i Odessy. Mimo bardzo ciężkiej sytuacji u nich zdecydowali się na wspólny przyjazd na nasz turniej do Warszawy. A był to ich jedyny wyjazdowy start zagraniczny z młodzieżą w tamtym roku, choć poprzednio w samej Polsce startowali przynajmniej na jeszcze 2 innych takich imprezach.
W ostatnich latach w każdym z „Festiwali…” sklasyfikowanych było po ok.40 – 50 reprezentacji (klubowych), np. w r. 2014 – 54. Na każdym z turniejów startowało przynajmniej 250 zawodników, ale „średnia” to ok.300 – 320. Rekordowym był – a i takim miał być – „X – jubileuszowy Warszawski Otwarty Festiwal Badmintona”, gdzie wystartowało niemal 430 zawodników (w 4 kategoriach wiekowych), drużyn/klubów sklasyfikowanych zostało 65, w tym 9 z 4 innych krajów (a i tak w ostatniej chwili musiały wycofać się 3 ekipy, w tym jedna zagraniczna). Od roku 2004 do 2006 impreza organizowana była w dwóch salach sportowych Ursynowa równocześnie. W latach 2007 – 2009 na obiektach SGGW: najpierw tylko na jednej wielkiej hali, a następnie jeszcze dodatkowo na drugiej sali, znajdującej się tuż obok w tym samym kompleksie. Okazało się z resztą, że w 2007 staliśmy się pierwszym organizatorem w historii polskiego badmintona, który przeprowadził turniej na 16 kortach naraz, znajdujących się na jednej hali.
Od 2010 roku halą główną dla rozgrywek „Festiwalu…” jest obiekt przy Gimnazjum nr. 119 w dzielnicy Warszawa-Wesoła. To tam dzięki wieloletniej współpracy z firmą „Victor” oraz klubem UKS „Victor” Stara Miłosna-Warszawa, dla których hala ta jest „macierzystym” obiektem treningowym, mamy możliwość organizacji kolejnych „Festiwali Badmintona” w bardzo dobrych warunkach. Na hali mieści się swobodnie 9 kortów, a przy pewnym „ściśnieniu” i 11, oraz istnieje też duża widownia na ok. 3 setki osób, toteż zawodnicy, i widzowie mają tam bardzo dobre warunki. Od roku 2014 dodatkowo rozgrywki turnieju toczone są w nowej, mniejszej sali sportowej znajdującej się w SP. nr. 353, położonej ok. 600 m. od hali GM. nr. 119. Dzięki temu harmonogram rozgrywek prowadzonych w kilku kategoriach może być przeprowadzany sprawnie.
W organizacji „Warszawskich Otwartych Festiwalów Badmintona” wspierali nieraz finansowo: – Miasto Stołeczne Warszawa, – Urząd Marszałkowski województwa Mazowieckiego, – Ministerstwo Sportu i Turystyki. Jednak w różnych latach występowanie niniejszych donatorów bywało różne, poziom dofinansowania także bywał zmienny, bywały też lata, gdy w ogóle „Festiwal…” nie miewał żadnego dofinansowania zewnętrznego. Jednak niewątpliwie Klub zawsze będzie wdzięczny wszystkim powyższym, którzy w różnych latach de facto, umożliwiali solidne przeprowadzenie tego jednego z największych turniejów badmintonowych w Polsce, w kategoriach juniorskich i młodszych, o zasięgu międzynarodowym. Istotne miejsce wśród partnerów wspomagających ma też firma sportowa „VICTOR” („Sportimpex”). Od kilku lat w specjalny sposób wspomaga też turniej firma „Specjały Regionalne” dostarczając duży zestaw kulinarnych specjałów regionalnych dla dla grona trenerów, opiekunów, VIP-ów, sędziów, organizatorów itd. Najbliższy – „XII Warszawski Otwarty Festiwal Badmintona” odbędzie się w ostatni weekend listopada 2015 r. Miejscem rozgrywek będzie ponownie hala Gimnazjum nr.119 w Starej Miłosnej oraz sala mniejsza w położonej obok SP. nr. 353.
(patrz: galeria foto z tych rozgrywek – niebawem)

Od 2001 roku organizujemy także co roku „Ursynowskie Otwarte Turnieje Rodzinne” – do 2014 r po dwa w roku. W maju 2015 odbył się kolejny Turniej Rodzinny o nr. XXV. Formuła gier jest otwarta, uzależniona nade wszystko od tego, ilu jest zgłoszonych chętnych do gier i jacy są to gracze. Jednak przyjmujemy zawsze kilka fundamentalnych zasad:
– przeprowadzane są niezależne rozgrywki singlowe dzieci – oczywiście w kategoriach wiekowych – w wieku do lat 13;
– rozgrywki osób starszych i dzieci o zaawansowanych umiejętnościach gry, są przeprowadzane w podziale na kilka „poziomów zaawansowania”
– wówczas w jednej grupie grają osoby o zbliżonym stopniu znajomości i umiejętności gry w badmintona;
– rozgrywki prowadzone są w systemie grupowym tak, by każdy uczestnik rozegrał po kilka meczów z różnymi przeciwnikami;
– mecze na ogół są grane do mniejszej liczby punktów, niż na zwykłych turniejach tak, by wszystkim sił do końca starczyło oraz by cały turniej nie trwał za długo;
– rozgrywane są zawsze gry podwójne, z preferencją tworzenia par rodzinnych: dziecka z rodzicem, rodzeństwa itp; jednak jak najbardziej przyjmuje się możliwość tworzenia par z „pojedynczych przedstawicieli swoich rodzin”, ale obcych dla siebie; oczywiście i w tym wypadku tworzone są kategorie łączące pary o podobnym poziomie zaawansowania;
– każdy uczestnik/rodzina otrzymuje upominki – na ogół sprzęt, odzież lub inne gadżety sportowe o praktycznym przeznaczeniu.
W Turniejach Rodzinnych bierze udział na ogół po kilkadziesiąt osób, będących reprezentantami nieraz i czterech dziesiątek rodzin. Tutaj też zawsze aktywnie uczestniczy, ale nie grając na korcie, spora liczby osób towarzyszących bezpośrednim uczestnikom. Większość uczestników to mieszkańcy dzielnicy Ursynów, w części rodziny dzieci grywających w badmintona, ale startują także mieszkańcy dalszych okolic miasta Warszawy oraz regionu warszawskiego. „Ursynowskie Otwarte Turnieje Rodzinne” od lat są wspomagane przez Dzielnicę Warszawa – Ursynów.

Strona w budowie